RTV SLO po zamenjavi satelita

Počasi se začenja nova sezona odhodov na morje in kar nekaj klicev smo že dobili zaradi težav pri sprejemu RTV Slovenija, ki jih imajo letos uporabniki satelitske TV ob letoviščih, na vozilih in plovilih in drugod.

RTV SLO preko satelita
RTV SLO od septembra 2013 ne oddaja več prek satelita Hotbird

Javni zavod RTV Slovenija je v septembru 2013 zamenjal satelit, na katerem je možno spremljati nacionalne radijske in televizijske programe po Evropi, Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu. RTV Slovenija sedaj namesto s satelita Eutelsat Hotbird 13D na orbitalni poziciji 13 stopinj vzhodno sedaj oddaja prek satelita Eutelsat 16A na orbitalni poziciji 16 stopinj vzhodno. Novi parametri so frekvenca 10720 H, SR in FEC 27500, 3/4.  Razlog za zamenjavo satelita naj bi bilo znižanje stroškov satelitskega oddajanja programov RTV Slovenija.

RTV Slovenija je ob prehodu obvestila uporabnike satelitske TV, da zaradi sprememb ni potrebno zamenjati satelitskega sprejemnika ali kartice za dekodiranje, s katero so do jeseni 2013 spremljali nacionalne programe, po njenem je potrebno  le zasukati anteno in na novo nastaviti programe.

Slednje pa popolnoma ne drži. Že lani ob spremembi smo vsi, ki imamo izkušnje na tem področju opozarjali, da bodo morali nekateri vseeno zamenjati tudi zunanjo satelitsko anteno, ker je oddajanje z novega satelita slabše  kot je bilo s prejšnjega satelita Hotbird. Slabše ne pomeni toliko slabše v smislu kvalitete kot v tem, da je  oddajanje s tega satelita manjše moči, sam satelit pa je ozko vrinjen med dva dominantna znana satelita Hotbird in Astra. Vse to lahko ob manjših antena in ne dovolj natančnih nastavitvah lahko povzroča nekaterim kar precej težav.

Za nemoten sprejem tudi v kislem vremenu, ob točnih nastavitvah, priporočamo  PENTA satelitske antene, ki so deklarirane kot 85 cm antene. Najdete jih lahko tudi v nekaterih SAT kompletih.

Share Button

21 Comments on “RTV SLO po zamenjavi satelita

 1. Pri vas sem pred leti kupil satelitsko anteno,80 cm, na njej pa LNB z dvema glavama za sprejem Astre in Hotbirda. In kot pišete je tudi mene doletela letos ta sprememba in sedaj vas sprašujem ali lahko za novi satelit uporabim obstoječo anteno. Sprejemnik ste takrat vi nastavili.Ali bom pri tem imel kakšne težave? Na kaj naj bom pozoren.

 2. Seveda lahko. Problem vidim samo v velikosti antene in pa v dejstvu, da z vašim obstoječim 6 stopinjskim monoblockom ne boste več mogli sprejemati dosedanjih Astre in Hotbirda. Monoblock bo torej sedaj igral vlogo enojnega single LNB. Boste pač morali pri montaži biti kar precej natančni. Če ste takrat pri nas kupili kakšen cenen merilni inštrument si sedaj pomagajte z njim. Zadeva je sorazmerno enostavna. Postopek pa naj bi bil približno takšen:
  V sprejemniku pobrišite vse stare programe RTV SLO in nastavite nove sprejemne parametre:

  -orbitalna pozicija: 16°E (vzhodno)
  -polarizacija: horizontalna
  -frekvenca: 10721 MHz
  -simbolna hitrost: 27.500
  -kodno razmerje (FEC): ¾

  Pri antenskih nastavitvah določite za novi satelit DiSEqC opcijo A ali 1 (odvisno od satelitskega sprejemnika). Sicer to niti ni tako pomembno, vedeti je le potrebno, da v tem položaju sprejema signale levi to je vzhodni LNB monobloka, ki ga ponavadi privijačimo na nosilec monobloka tako , da je le-ta tisti, ki je usmerjen v center parabole (višje ojačanje)

  V kolikor je v nastavitah sprejemnika stikalo DiSEqC na poziciji 1, sprejema signal levi LNB.

  V meniju sprejemnika izberite iskanje satelitov tako, da vam indikator v sprejemniku kaže jakost oz. kakovost sprejetega signala.
  Na ozadju sprejemne antene malo popustite vijake tako, da lahko zasukate anteno.
  Anteno počasi zasukajte za cca 4° to je približno pol pokrovčka LNB v levo, (stojite za anteno in gledate proti jugu), dokler sprejemnik ne pokaže zadovoljivo jakost in predvsem najvišjo kakovost signala. V pomoč vam bo, če si predhodno označite staro pozicijo.
  Razlika v elevaciji (kot med zemljo in nebom) med orbitalnima pozicijama je zanemarljiva, zato nastavljanje po elevaciji ni potrebno, razen če že do sedaj niste bili popolnoma točni in se to pri sprejemu močnejših signalov ni poznalo.
  Postopek je končan in vijake na anteni lahko zategnete pri čemer pa ves čas pozorno spremljajte indikator signala oz. opazujte satfinder, kajti včasih je že en obrat matice na vpetju antene lahko usodnih, da signal pobegne.

 3. Ni za kaj.
  In ko ste že pri tem opravilu vnesite v sprejemnik še podatke za drug slovenski transponder na tem satelitu s katerim pridobite dodatna dva slovenska programa to je Golico TV in Čarli TV. TV KOper se na novi satelit ni preselil in je ostali na Hotbirdu na stari znani frekvenci 12520.

  Golica TV

  -orbitalna pozicija: 16°E (vzhodno)
  -polarizacija: horizontalna
  -frekvenca: 11221 MHz
  -simbolna hitrost: 30.000
  -kodno razmerje (FEC): ¾

 4. Tudi mi imamo podoben problem s to razliko, da bi mi zaradi tašče vseeno radi zadržali tudi nemške satelitske programe

 5. Rešitev je več, vse pa je odvisno od tega kakšno konfiguracijo na satelitski anteni imate. V kolikor imate tudi vi 6 stopinjski monoblock, potem tega zamenjajte s tristopinjskim in na novo usmerite anteno.
  Pozor! tristopinjski monoblok, ki ga lahko vidite spodaj na sliki ima vrat premera 60 mm, kar zahteva pri nekaterih satelitskih antenah poseg na objemki LNB. Lahko se dokupi tudi poseben nosilec vendar le-ta ni univerzalen in ne ustreza popolnoma vsaki sat paraboli. Nekatere antene, nprimer PENTA, dodatnih nosilcev za te namene ne potrebujejo.
  Monoblock

 6. Potrebujem dve ali tri glave za sprejem več satelitov slo astro itd.
  Na te glave se bi priključila dva televizorja. Na prejšni sistem je to zelo dobro delovalo od kar je Ljubljana spremenila satelit na morem dobiti Astre. Antena je premera 80cm.
  Prosim, da mi sporočite ali je to mogoče in kakšna je cena

 7. Glede na to, da imate 80 cm anteno, pride pri vas v poštev samo
  varianta s tristopinjskim monoblok twinom. Z njim lahko
  sprejemate 2 satelita (16 + 13 ali 16 + 19 vzhodno), vendar kot je že
  bilo zapisano v prejšnjih komentarjih, priporočamo vsaj 85 in večje sat
  antene za sprejem RTV SLO z nove sat pozicije.

 8. Pozdravljeni,
  zanima me sledeča zadeva ker bom moral verjetno kupiti dodaten dekoder..

  Na otoku “susak” (hrvaška) sem pred leti postavil krožnik in nek sat. dekoder, ki sem ga kupil v lidlu?! ne spomenm se..
  Poiskal sem satelit hotbird in lovil en kup programov tudi RTVSLO..
  V dekoder sem dal kartico, ki sem jo prejel od RTVSLO operaterja, da je zadeva odklenjena..

  Sedaj pa na tem satelitu ne lovim več nič..
  Zanima verjetno potrebujem tudi nov sat sprejemnik?
  Kateri satelit moram poiskati, da bi lovil slovenijo ter recimo italijanske kanale kot so rai itd..

  hvala za pomoč

 9. Preberite si zgornje objave. Pri vas pride v poštev zamenjava antene oziroma dokup tristopinjskega monobloka s posebnim tristopinjskim nosilcem. Slednji pa ne ustreza vsem antenam na trgu

 10. Pozdravljeni,
  Pri vas sem kupil SAT sprejemnik AMIKO SSD – CX in Monoblock enojni 6st. INVERTO Black Pro, ker je RTV SLO šla na drug satelit me zanima kaj potrebujem za ogled novega satelita? Ali je na sprejemniku potrebna ročna nastavitev programov satelita?
  Lp Boštjan

 11. Anteno bo potrebno zasukati, v sprejemniku pa ročno nastaviti parametre.Če ne bo šlo glede programiranja, to lahko storimo tudi mi.
  Vstavite frekvence, ki so v prejšnjih objavah zgoraj navedene. Ravno tako je zgoraj zapisano da vi izgubite dosedanje satelite in lahko lovite s to opremo samo en satelit.

 12. Se pravi da s sedanjo glavo ki je za dva satelita lahko lovim le enega. Če kupim “trojčka” boste temu priredili tudi omenjeni sprejemnik ali ne. Če da mi prosim povejte koliko me stane. Krožnik je velikosti 83cm , bi potem lahko zamenjal glavo, verjetno tudi nosilec, kaj več pa verjetno ne.

 13. Imam anteno premera 80 cm in enojno nlb glavo..
  Satelit Hotbird dobim brez težav v kolikor pa želim najdeti eutelsat w2 enostavno ga ne najdem.. elevacijski kot sem pustil enak, anteno pa sem zasukal postopoma v levo stran na približno 177°
  Na satelitskem dekoderju mi signala ne “dvigne” (jakost).
  Polarizacijo imam nastavljeno na auto..
  Ali je potrebno kaj ročno spreminjati parametre na sat dekoderju? (za hotbird nisem nil spreminjal)

 14. Da potrebno je ponovno nastaviti sprejemnik. Nekje zgoraj smo že pisali o teh novih parametrih.
  Problem lahko predstavlja tudi premer antene. Za to lego se priporoča velikost antene od 85 cm dalje. Tudi ni vsaka antena primerljiva z ostalimi iste deklarirane velikosti. Gibertini, Fracarro, Triax, Emmeesse in nekatere ostale so dobre antene.
  Zasuka satelitske antene je zelo malo proti vzhodu. Cca 3 cm po krožnici, ki jo riše LNB. Smer se skoraj pokriva z magnetnim jugom. Od kje ste, lahko vam podam točne podatke. Primer za stojišče v okolici Novega mesta so podatki naslednji:

  Latitude: 45.xxxx°
  Longitude: 15.xxxx°
  Name: 16E EUTELSAT 16A
  Distance: 37995km
  Elevation: 37.3°
  Azimuth (true): 178.8°
  Azimuth (magn.): 175.5°
  LNB Skew [?]: -0.9°

  Bodite pozorni na magnetni jug, to marsikoga nese. Podatki za položaj satelita na orbiti so fiksni in stopinjsko določeni glede na greenwiški poldnevnik to je 0 stopinj. Podatek 16 st. vzhodno po kompasu velja torej izključno za monterje, ki nameščajo satelitsko anteno v krajih na tem izhodiščnem angleškem poldnevniku. Če so naši kraji nekje okrog 15 stopinj vzhodne geografske širine, pomeni, da se satelit EUTELSAT 16A, ki je stacioniran na 16 stopinj vzhodne geografske širine, malone pokriva s smerjo juga, ki jo določa kompasova magnetna igla.

  Smer nastavitve satelitske antene proti satelitu Eutelsat 16A za Novo mesto

 15. Anteno bi rad nastavil na otoku Susku (hrvaška). Antena je 85×90 cm. Satelite kot so hotbird, astra najdem brez težav. (nesel sem si dekoder amiko sd 560 in tv na streho, da imam pri roki)..
  Torej ko iščem hotbird ali astra mi dekoder izpiše tako “level” kot “quality” signala recimo 70/70. Ko pa iščem satelit eutelsat W2 pa dosežem le dvig “level” signala recimo na 71% medtem ko je quality vedno na 4% (se ne spreminja).. Dekoder ima za ta satelit vnešenih 80 frekvenc.. Ročno sem vnesel še frekvenco 10721 MHz ter Symbol rate: 2750 Ks/s ter polarizacijo na Horizontal. Osatlih parametrov ne najdem (FEC 3/4).

  Podatke, ki sem jih pridobil s strani eutelsat-a za mojo lokacijo so: Date : 21-08-14
  Latitude : 44° 30” 30′ N
  Longitude : 14° 18” 34′ E
  Azimuth : 177.6 °
  Elevation : 38.8 °
  Satellite distance : 42150 km

  Sam več ne vem kako in kaj.. Mogoče je kriv hrib pred hišo?
  Ali bi moral celo “upgrejdat” dekoder? zadnja posodobitev je iz 23.2.2011

  Satelit iščem tako, da nastavim elevacijski kot ter približno smer “azimut” s kompasom potem pa gledam signal na TV-ju.

  Hvala za vsakršno pomoč..

  • Izbrišite stari EUTELSAT W2 in formirajte nov satelit (ali pa pobrišite popolnoma vse transponderje s tega satelita in vnesite samo slovensko frekvenco. Navsezadnje lahko to frekvenco vnesete tudi na Hotbird in bo ko bo satelit pravilno naciljan na 16 e delala. Pobrišite vse slovenske pstare frekvence in programe.

   • Prebral sem vaš komentar in imam težavo pri nastavitivi RTV Slovenije. Imam televizor Samsung UE32F5070, kateri ima vgrajen satelitski srejemnik S-2. Težava je ta da sem satelitski krožnik nastavil na eutelsat saj je slika Slovenije vidna na reciverju dočim slike Slovenije na televizurju ne dobim, saj nima nameščenega satelita eutelsat 16a ampak 16e. Zanima me če pobrišem vse transponderje s tega satelita in na novo vnesem podatke transponderja za rtv Slovenijo, bi takrat delovalo. Hvala za odgovor.

 16. Vseeno je kako se satelit imenuje v sprejemniku. Če je še dovolj prostora vi samo dodajte zgornje slovenske frekvence in poskenirajte. V bistvu je važno da je antena natančno obrnjena proti satelitu, ki se nahaja na 16 vzhodno. Lahko tudi brišete zaradi preglednosti, ampak na sprejem, prisotnost neuporabnih transponderjev ne vpliva. Če gre samo za enojno LNB sat konfiguracijo in ni potrebno misliti na DiseQc nastavitve, lahko po mili volji vnašate in brišete frekvence. Spomnim se , da sem ker semi je večkrat tudi mudilo ali zgolj zaradi lenobe, frekvence prizemne Lastovke kar dodajal Astri ali pa Hotbirdu.

  Matjaž

 17. Gre samo za dvojni LNB monoblock (Astra in Eutelsat)in DiseQc sem nastavil a eutlesat, b astra. Sliko kot sem že napisal imam na reciverju katerega pa žal ne morem uporabiti. Hvala za vaš odgovor podatke bom vnesel kot so napisani zgoraj.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.