Vzpostavitev zemeljskih anten na Primorskem-Prešnica-Kozina

Zunanje in sobne antene, združilniki, ojačevalniki ...
Odgovori
Josko-Z-Brosko
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Mar 2008, 17:44

Vzpostavitev zemeljskih anten na Primorskem-Prešnica-Kozina

Odgovor Napisal/-a Josko-Z-Brosko »

Potrebujem nasvet za vzpostavitev zemeljskega signala na lokaciji Prešnica pod Slavnikom, ki se očitno nahaja v čudoviti radijski senci. Saj je stisnjena med dva hirba na višini od 450 do 490m n.v.

Dejstva:
Vikend hiša, preferiram zemeljsko oddajanje napram Total TV zaradi nekodiranih signalov športnih prenosov SLO 2, in RAI 1, 2 in 3, saj mama (resno) vseskozi gleda šport, po drugi strani za vikend hišo še ne bi plačeval dodatnih 16 € mesečno, če ne bo nujno.

Dosedaj imamo prastaro zarjavelo mrežno anteno z nekaj stranskimi elementi, verjetno kombinirano VHF/UHF obrnjeno proti pretvorniku RTV SLO 1+2, ki je v smeri Italije (Zahod) in sobno anteno. Vse to preklapljamo starinsko kot v elektrarni. Razen SLO1 in 2 zaradi neposredne bližine so vsi kanali odvisni od vremena in časa v dnevu (zasedenost frekvenc), nimamo niti ojačevalnikov, sploh nič sodobnega.

Kanali in oddajniki, polarizacija, oddaljenost, višina
SLO1 57 h pretvornik 200m stran Zahod vidno na isti višini
SLO2 40 h pretvornik 200m stran Zahod vidno na isti višini
RAI1 5 ? edini VHF bojda je to italijanska specialnost (RAI1 na VHF)
RAI2 25 ? smer zahod, nimam podatkov
RAI3 32 ? smer zahod, nimam podatkov
ITA1 56 ? smer zahod, nimam podatkov
CAN5 62 ? smer zahod, nimam podatkov
RETE4 50 ? smer zahod, nimam podatkov

Nedavno sem v vzhodni sobi, ki gleda proti hribu Slavnik, vendar je vmes še ene par drugih hribčkov, našel s sobno anteno neverjetno snežen Kanal A. Navajam podatke tudi za ta oddajnik.

5kW oddajnik Slavnik 5 km stran vzhodno in više 500m n.m., ni viden iz naše hiše (100 m stran pa je):
KAN A 69 v in POPTV 55 v,
ter oddajnik Tinjan POP TV 64 h 9 km stran na Zahodu, ni vidne poti, 100 metrov niže.

Ugotovil sem, da je celo HTV oddajnik v Buzetu oddaljen le 15 km, ampak se mi zdi, da je skoraj 300 m niže in pa Učka, ki je kakih 40 km Jugovzhodno 400 m više, a se mi zdi zakrita s Slavniškim grebenom. A ljudje imajo kakih 10 km naprej proti Divači normalen HTV - ne vem frekvenc in kateri oddajnik je to.
Buzet ---------- Učka
HTV1 32 ? Južno 11 JV
HTV2 35 ? Južno 29 JV
HTV3 43 ? Južno 39 JV
Kanal Buzet HTV1 se mi očitno prekriva z RAI3, ampak HTV nismo še nikdar zavohali na našem zgodovinskem sistemu.

"Po pomoti" sem že lani montiral soliden koax kabel in letos kupil v Big Bangu verjetno kombinirano anteno z 8,5 GAIN-a (10 € šrot), zamenjal Tv, sedaj moram vložiti še kar nekaj novcev in energije v drog in antene s priborom. sedaj domnevam, da je slednje najbolj primerno:

Potrebujem 2-3 DVB-T kompatibilne antene v glavnem za UHF frekvence z dobrim dobitkom - slab signal (bliža se konec analognega oddajanja in zdi se mi smiselno, da je sistem DVB-T kompatibilen), signalne ojačevalnike, razdelilnik na 2-3 TV. Igram se z možnostjo, da sistem pustim odprt za nadgradnjo v total TV z več LNBji in morda celo FM anteno.

Zmontiram lahko verjetno sam, saj imam na vesti kar nekaj računalniških inštalacij, nekaj razvodov kabelske in celo nekaj bojnih izkušenj z električnim omrežjem (pravi vojni veteran A Je To). Kupil sem celo analogni SAT receiver, ki si ga lahko sedaj nekam vtaknem, ko sem dal Satelit trenutno na hladno.

Zahvaljujem se vam za izvedenska mnenja, seznam nakupovalne košarice, ideje, kritike itd.

Se tipkamo naprej, ko mi poveste KEJ pa KAKU! :)
Josko-Z-Brosko
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Mar 2008, 17:44

Ko to tamo peva?

Odgovor Napisal/-a Josko-Z-Brosko »

Očitno je nekaj narobe tu, saj v tednu dni nihče ni niti pisnil.

Kaj pa je narobe, sem napisal preveč, premalo, ni enostavno ali računate na premalo rvc? -Ajde junaki, izprsite se.

Just kidding, I wish...
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Ne vem kaj me je zmotilo da nisem dokončal odgovora pred dnevi. Namreč nalepil sem vam (hotel sem) nekaj linkov v glodanje kjer se omenjajo "primorske situacije".

Glede na našteto je moje priporočilo naslednje. Kupite eno samo solidno UHF anteno(recimo BLU 420) in morda še običajno VHF LOG12 za VHF področje, ki ga omenjate in morda ojačevalnik MAP 106 ali MAP 204 ali MAP 501 in začnete raziskovati kaj v vaši okolici da od sebe kvalitetna roba.
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Odgovori