HRT v centru LJ

Zunanje in sobne antene, združilniki, ojačevalniki ...
Odgovori
Izi
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Nov 2006, 23:40

HRT v centru LJ

Odgovor Napisal/-a Izi »

Živjo,

zanima me, če je možno sprejemat HRT1 na 9 kanalu s Sljemena v centru Lj, konkretno na Taboru. Z navadno zico, dolgo cirka lambda/4 vtaknjeno v 20dB Iskrin sirokopasovni ojacevalnik za 3ksit, sem brez problema uspel dobit HRT2 radio na 98.5MHz s Sljemena. Sklepam, da ima frekveca 9. kanala podobne lastnosti sirjenja, ali se motim? Sem pa na visini cirka 15 metrov in v smeri Sljemena naceloma ni vidnih ovir.

Na podstresju sem nasel tudi en kup starih anten VHF in UHF tipa yaggi (20let +), vecina sicer polomljenih, vendar sem vseeno uspel usposobit eno za VHF in eno za UHF. Brez ojacevanja sem na VHF z lahkoto ujel ORF1 na 10. kanalu, na 9 pa se je izredno slaba slika na zalost izkazala za SLO1.

Offtopic: Ker sem v zadnjem casu dosti bral tudi o DXanju, sem se malo pozabaval se s kanalom 2 in sem dejansko za trenutek ujel snezeno sliko, vendar nazalost preslabo za indentifikacijo...
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Obstajajo enokanalne antene za KANAL 9 , ki niso nič drugačne od tistih, ki ste jih našli na podstrešju. Nižji kot je kanal lažje ga je ujeti tako da ne dvomim, d aga ne bui uspeli dobit. Kakšne so realne možnosti v centru Ljubljane mi niso znane , morda se kdo oglasi , ki mu to uspeva.
ORF 1 res ni problem , ne vem kater oddajnik ima SLO na 9 kanalu-zdajle se mi ne da brskat- morda ste imeli 8 ali 5 ...
In kaj ste imeli na 2 kanalu .Italijane, špance, angleže?
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Izi
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Nov 2006, 23:40

Odgovor Napisal/-a Izi »

Hm, ne vem kam je poniknil odgovor, zato se enkrat... Na 9ki ne dobim HRT pod nobenim pogojem, antenca ima dipol dolg cca 1.4m, kar nekako ustreza 10 kanalu, ce se ne motim. Tole moje cudo je dokaj majhno, zato sem jo tudi uporabil za testiranje, ker gre lepo v roko. Ob priliki bom poskusil se z vecjo anteno, zakopano nekje na dnu kupa stare sare. Ocenjujem, da ima skupno dolzino preko dva metra, tako da bi morala imeti tudi temu primeren dobitek.

Na dvojki se zdaj ne lovi prakticno nic. Bo treba pocakat do poletja.

Zanima me tudi, ce kdo ve, zakaj se TV oddajniki umikajo s spodnjega dela VHF (2-4). RTVSLO recimo ukinja oddajanje edinega takega oddajnika na Kumu z 1.1.2007.
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

V celi Evropi se prvi TV pas ukinja za radiodifuzijo. Poslej naj bi menda služil različnim namenom pr.klimatskim spremljanjem," VOJNI TAJNI" ipd.
Rok je do leta 2008, je pa kot mi pravijo kolegi na RTV, naša uprava bolj pohitela in ne izda več dovoljenja.

Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Izi
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Nov 2006, 23:40

Odgovor Napisal/-a Izi »

Heh, anten sploh se nisem "odpiral", tako da ne vem, ce se v kaksni skriva se kak priboljsek...

Ha, nasel sem pa dve zanimivi anteni. Brez dvoma zelo stari, ker sta prikljuceni na trakaste vodnike, ne koaksialce... Kar je zanimivo pri njiju, je pa to, da imata dva dipola, med seboj povezana s polkroznimi kovinskimi trakovi. Poznate morda taksno anteno? So to morda dvokanalske antene?

Jap, nasel sem to stran, na kateri je objavil sliko SLO1 - testne srajcke... Sicer je pa tip ujel vse mozno, od iranskih, do skandinavskih kanalov, pa cele bivse juge. Clovek tezko verjame, ce ne bi bilo slik. Obstaja tudi kup strani FM DX freakov, ki lovijo radijske programe na UKV. Na eni strani sem tako nasel par minutne posnetke radijskih postaj, ki jih je tip ujel. Med nasimi so bili popolnoma cisti posnetki RASLO in par lokalcev ala radio Fantasy, radio Morje, itd... Res, kar tezko verjet, ce ne bi bilo materialnih dokazov. Zal linkov nimam vec, najdem jih pa tudi ne...
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Sem poslušal tudi jaz.Razločno se lahko sliši .
Zanimivo da je imel na eni izmed slik anteno za 3 kanal nameščeno po vertikali.
Tud jaz sem se raztrgal za linki, tudi posta na drugem forumu kjer sem to objavil, ne najdem več ...
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Izi
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Nov 2006, 23:40

Odgovor Napisal/-a Izi »

Samo toliko, da naredim en update...

Uspelo mi je ujet HTV1! :)

In sicer. Ogromna Yagi antena dolzine cca 2,9m z 10imi direktorji, brez ojacevalca. Ton se slisi dobro, slika slaba, toliko da razlocim HTV logo. Se da tole se kako ojacat? Ko sem poskusil signal napeljat na predelan (odprto ohisje) ojacevalec od sobne antene, signala ni bilo nikjer vec... :roll:
Odgovori