Antenski ojačevalnik MA036

Zunanje in sobne antene, združilniki, ojačevalniki ...
Odgovori
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Antenski ojačevalnik MA036

Odgovor Napisal/-a gost »

Ta teden sem nabavil MA036 ojačevalnik, radijsko anteno ter vtičnico VTD401. Kot prvo bi rad pripomnil da je na spletni strani za vtičnico pisalo da je končna ter da omogoča prenos RA in TV signala po enem kablu....to NI res. Vtičnica ima dva vhoda in dva izhoda, torej sploh NIMA TV-FM delilnika notri...ampak to bom že nabavil drugo...
no, glavno vprašanje je sledeče: Na MA036 sem priklopil dve širokopasovni UHF anteni (med seboj sta zamaknjeni za cca 100 stopinj) ter FM anteno (RA 0201). Ajd, nekako logično je da ob povečanju ojačanja kvaliteta signala pade, kar po moje kaže da je signal preveč ojačan...to sem rešil. Zanimivo pa je da kvaliteta TV signala občutno pade, ko dam ojačanje VHF I-FM kamorkoli višje od minimuma...seveda pod pogojem da je FM antena priključena. Ali ima ojačevalnik tako slab filter ali kaj je narobe ? Vse antene so na istem drogu - a bi FM anteno moral dati povsem drugam?
LP;Pavel
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Tole okrog vtičnice žal ta trenutek ne morem preveriti, skoraj ne bi verjel da je vtičnica izdelana, da se do nje pripelje dva ločena kabla.
Ali ima na priključkih narisane kakšne puščice.? So obe puščici v isto smer?Res to me pa jako zanima. Vam sporočim. Je pa res, da smo jih že pred časom nekaj malega in posebej naročili pri slovenskem proizvajalcu (sedaj jih dobivamo podobne iz tujine) samo za to, da je na TV vhodu prehod enosmernega toka za napajanje ojačevalnikov in da je obvezno končna in o kakšni drugačni izpeljanki kot je dovod po enem kablu ob naročilu nismo govorili.
Kje imate usmernik?
Tole okrog ojačanih radijskih signalov in motenj se nam je že v analogni dobi dogajalo, ne glede na to kakšne ojačevalnike smo uporabili. Kar nekajkrat smo radijske signale pod anteno združili z dodatno kretnico TV/RA in jih popolnoma neojačane spustili v razvod. Včasih že pomaga kakšen dodatni) fiksen ali variabilen slabilnik (atenutor). Spomnim se, da sem nekje tudi že nad samim ojačevalnikom dodajal dodatni radijski filter (kretnico).
Očitno je to pri digitalni TV še bolj občutljivo, izkušenj (združevanje DVB-T in analogni RA in predvsem medsebojni vplivov ) pa s terena zaenkrat nimamo. Ali imate vi ko prihaja do motenj ob RA in TV s kakšno drugo vtičnico selekcionirane radijske in DVB-T signale? Imate sedaj kar direktno koaksialni kabel vključen v TV?
In kakšen je radijski sprejem brez priključenih TV anten? Ste s kvaliteto in kvantiteto RA zadovoljni?
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
protoncek
Prispevkov: 8
Pridružen: 20 Mar 2010, 16:54
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a protoncek »

Kot prvo - prej sem bil prijavljen kot gost - original post je moj---
Torej, radia zaenkrat še nisem preskušal, ker prvo nimam prave vtičnice, drugo sem imel preveč težav s TV-jem.
Vtičnica ima dva priljučka, levi je puščica notri, desna puščica ven. Sem snel zadnji pokrovček in na hitro vezje izgleda samo direktna vezava s kontakta na konektor. Tudi ohmmeter kaže tako.
Drugače imam usmernik poleg TV-ja, ampak sem dal vtičnico za njim, tako da enosmerne ne peljem skozi.
Drugače sem pozabil omeniti - testiral sem analogni TV signal, ker je tam lažje videti kvaliteto, pa še zaenkrat imam še vedno en analogni TV gor. Zdajle razmišljam - mogoče je krivo tudi to, ker je kabel res vključen direktno v TV brez predhodnega filtra TV/FM. Bom v ponedeljek kupil drugo vtičnico in potem poskusim.
AJA...(sem elektronik po poklicu in hobiju) odprl sem zadnji del ojačevalnika in odkril hladen lot - trimer iz prvega vhoda je bil odlotan...sem uredil zadevo...
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Priznam res ne vem, kaj so pri izdelavi (predelavi) vtičnic počeli. Povrh vsega je bil vaš primerek tudi zadnji, tako da ne morem osebno preverit.
V kolikor lahko počakate kakšen dan in če ne rabite , da gre VDC skozi , vam lahko tudi mi pošljemo v zameno za prejeto, drugo drugačno vtičnico.
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
protoncek
Prispevkov: 8
Pridružen: 20 Mar 2010, 16:54
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a protoncek »

Sploh ni problema. Načeloma vidim tudi, da sem ojačevalnik 036 ujel za las, kajti menda so ga nehali izdelovati...
Kot rečeno, vezano imam s strehe direktno v usmernik, iz njega pa bom dal na TV/RA delilnik, tako da ne rabim da gre DC skozi.
Zanima me samo še območje ojačanja, ki se nastavlja s trimerjem - če prav sklepam, v poziciji trimerja na minimumu ojačanje ni nič, ampak neka vrednost - recimo 10 dB ? To bi potem pomenilo da če dam trimer na minimum vseeno imam nekaj ojačanja signala iz FM antene ?
Hvala za pojasnila!
Odgovori