Zveza potrošnikov opozarja

Zunanje in sobne antene, združilniki, ojačevalniki ...
Odgovori
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Zveza potrošnikov opozarja

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Zveza potrošnikov Slovenije, Ljubljana, Sreda, 03 Februar 2010 13:44

Informacije potrošnikom ob spremembah oddajanja prizemne televizije!

Od konca letošnjega leta v Sloveniji ne bo več mogoče spremljati televizijskih programov s sprejemniki analognega signala.

Odločitev o tej spremembi je bila sprejeta in objavljena že pred nekaj leti, a takrat ji nihče ni posvečal ustrezne pozornosti. Potrošnike je potrebno ustrezno informirati o spremembah pri oddajanju prizemne televizije in o pravilni izbiri opreme. Zdaj, ko je datum izklopa analognega signala sorazmerno blizu, se je med potrošniki zanimanje za to temo bistveno povečalo, žal pa se je povečala tudi zmeda, povezana z nakupom nove opreme.

Sprejem prek satelitskega , IP- ali kabelskega omrežja
Potrošnikom najprej svetujemo, naj pred morebitnim nakupom nove opreme preverijo, na kakšen način sprejemajo televizijski signal. Kdor je priključen na kabelsko omrežje, ima priključek IP-televizije ali pa spremlja televizijske programe zgolj preko satelitske antene, s spremembo oddajanja prizemnega signala namreč sploh ne bo prizadet, saj bo tudi v naslednjem letu vse ostalo tako, kot je zdaj – nakup novega televizorja naj v tem primeru sledi racionalnim potrebam.

Za tiste z anteno
Drugače je s približno 200.000 gospodinjstvi, ki v Sloveniji televizijski program spremljajo preko zunanje ali sobne antene. Zanje velja, da bodo morali najkasneje do 1. decembra letos poskrbeti za nov sprejemnik, ki je lahko v zunanji napravi (set-top box oziroma pretvornik DVB-T) ali neposredno v televizorju. V obeh primerih morajo biti pozorni, da naprava podpira standard DVB-T MPEG-4 tako v slikovnem kot zvokovnem delu – poleg MPEG-4 si zato velja zapomniti kratico AAC, ki označuje kodek prenosa zvoka v stisnjeni obliki.

Opozarjamo, da je treba pretvornik DVB-T priključiti na vsak televizor v gospodinjstvu, preko katerega sprejemamo signal z zemeljskih oddajnikov, sama priključitev in nastavitev programov pa je sorazmerno preprosta in jo lahko opravi posameznik s povprečno tehnično znanjem. Pomoč zunanjega ponudnika naj bo zato zgolj izhod v sili. Od prodajalcev je treba zahtevati jasna navodila v slovenščini, kdor pa se bo odločil za zunanjega izvajalca, naj bo pazljiv, saj nemalokrat monterji zaračunavajo dodatne storitve, montažni material in nove antene tudi v primerih, ko to ne bi bilo potrebno. Za anteno načeloma velja, da je ni treba zamenjati, saj DVB-T za oddajanje uporablja ista frekvenčna območja kot analogna televizija.

Na kaj paziti pri nakupu novega televizorja?
Kupcem novih televizijskih sprejemnikov priporočamo, da se odločijo za takšnega, ki podpira visoko razločljivost (Full HD) in prostorski zvok (DD - dolby digital in tudi DD+ dolby digital +) oziroma od prodajalca zahtevajo, da je televizor skladen s strani Apeka predpisanimi tehničnimi specifikacijami. Le na ta način bo ustrezno deloval ter omogočal prikaz najboljše slike in zvoka vsaj naslednjih 5 do 10 let.

Da bi bili kupci o ustreznosti televizijskih sprejemnikov oziroma pretvornikov obveščeni tudi na prodajnih mestih, so nosilci projekta digitalne televizije (Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter APEK) skupaj z ustanovo Sintesio pripravili neobvezno testiranje opreme, za katerega se je zaenkrat odločilo le malo podjetij. Vsaka preizkušena in ustrezna naprava lahko na prodajnem mestu nosi nalepko Digi, kar potrošnikom na najbolj preprost način pove, da je televizor ali pretvornik prilagojen delovanju v slovenskem oddajnem omrežju.

Ker je s takšno nalepko opremljenih naprav v naših trgovinah še zelo malo, lahko v trgovinah prihaja do zmede in celo izkoriščanja nevednosti kupcev. Naprodaj so namreč tudi naprave, ki ne ustrezajo slovenskim specifikacijam – tako takšne, ki podpirajo samo standard MPEG-2 in sploh ne omogočajo sprejema slovenske digitalne televizije, kot tudi takšne, ki sicer ustrezajo standardu MPEG-4, ne pa tudi slovenski specifikaciji glede ostalih zahtev (zvok, slovenski znaki v teletekstu, …).

Informacija o ustreznosti televizorjev tudi v Vipovih testih
Ker je v dokumentu Specifikacije zahtev DVB-T sprejemnikov za uporabo v republiki Sloveniji izrecno zapisano, da je zvokovno kodiranje AAC obvezno za naprave na slovenskem trgu od 1. januarja 2010, opozarjamo, da je po Zakonu o varstvu potrošnikov dolžnost prodajalca, da jasno in razumljivo označi na izdelku, ali ustreza minimalnemu naboru zahtev (MPEG-4, AAC). Vsi, ki so kupovali televizorje po novem letu, naj preverijo ali ustrezajo slovenski specifikaciji. V testih televizorjev, ki bodo objavljeni na spletni strani www.zps.si in v reviji za potrošnike VIP, bomo posebej izpostavili tiste modele, ki so primerni za uporabo za sprejem signala s slovenskih zemeljskih oddajnikov. V naslednjih tednih bomo okrepili tudi pregledovanje ne samo trgovin, pač pa tudi ponudbe v internetu, saj si ne želimo, da bi potrošniki zaradi nepoznavanja tehničnih podrobnosti ob koncu leta ostali brez slike na svojem televizorju.

Ne pozabite: Po nov televizor racionalno, in le, če ga res potrebujete
V naslednjih dneh, pred in med olimpijskimi igrami, še bolj pa pred svetovnim prvenstvom v nogometu, lahko pričakujemo okrepljene tržne aktivnosti prodajalcev. Hitenja z nakupom nikakor ne priporočamo, potrošnik naj se vedno prepriča, ali izbrani izdelek zadovoljuje njegove potrebe.
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Odgovori