Optika do hiše - novi kabli po hiši

Ojačevalniki, delilniki, odcepniki, vtičnice, koaksialni kabli
Odgovori
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Optika do hiše - novi kabli po hiši

Odgovor Napisal/-a gost »

Pozdravljeni,
Ker ste mi že dvakrat svetovali in sestavili košarico, obakrat "zadetek v polno" se tudi sedaj obračam na vas s težavo v tretji hiši pri starših. Materi se že meša ob enem TV-ju in politiki, zdaj pa prihaja še nogomet.

Situacija je naslednja, do hiše je napeljana optika in sicer je bil pred kratkim operater prevzet iz strani telemacha, sedaj je to, mislim da paket optika silver2.

Modem s priključkom za televizijo se nahaja v dnevni sobi, do njega je direktno iz kleti (na hiši ni druge omarice) speljan kabel z optiko. Iz njega je napeljan cca 1,5 m koax kabel s kompresorskimi f-konektorji na vsaki strani ter priključkom na televizijo, pred kablom je na modem navita še "dušilka" 20dB.

Ob gradnji hiše pred cca 12 leti so monterji pričakovali dovodni kabel s signalom na podstrešju in so v požirkah pustili 3 koax kable do treh vtičnic (verjetno najcenejši kabli).

Na kabel iz vtičnice sem namestil konektor, ter ga povezal z modemom in na podstrešju povezal kabel iz dnevne sobe s kablom v eno sobo, vendar signala ni dovolj, da bi delovala digitalna tv.

Rešitev 1:
Ker verjetno ne bom spravil 2 x koax kabel skozi požirko v dnevni sobi do podstrešja me zanima naslednje:
- delilnik ali odcepnik v dnevni sobi takoj za modemom, kjer gre prvi kabel do televizije cca 1,5 m in drugi kabel do podstrešja cca 12m
- in nato verjetno še en delilnik na dve veji po cca 8m in na koncu kar f konektor s prilopom za TV.

Rešitev 2:
Če slučajno spravim 2x koax kabel v požirko bi v dnevni sobi za modemom namestil odcepnik ali delilnik iz 1 na 3 (en kabel za tv v oddaljenosti 1,5m ter dva kabla za TV-ja zgoraj v oddaljenosti cca 20m. Vse skupaj bi povezal s kompresijskimi F konektorji brez vtičnic.

Zanima me tudi kaj narediti z dušilko 20 dB?

Zanima me Vaše mnenje glede zgornjih rešitev in kako bi izgledala "košarica". Zadnjič sem uporabil vaš cavel113 kabel.

V pričakovanju vašega odgovora vas lepo pozdravljam.

družinski hobi monter :)
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Re: Optika do hiše - novi kabli po hiši

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Lahko ročno laično narišete shemo jo poslikate in pripnete sliko spodaj pod priponke(odgovor-poln urejevalnik-priponke-dodaj datoteke-izberi sliko na računalniku -potrdi) ?
Drugače pa slabilnik stran in ne bo potreben ojačevalnik.Kadar gre za zaporedne vezave , se pravi imamo odcep in bližnji TV in potem še odcep za daljšo vejo potem uporabimo odcepnik, kadar pa gre nekje za enakovredne veje pa uporabimo delilnik. Imamo tudi dvojne kable. recimo tale https://www.antene-zupancic.si/koaksial ... p-566.html
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Re: Optika do hiše - novi kabli po hiši

Odgovor Napisal/-a gost »

download/file.php?mode=view&id=316

Pri shemi 1 in 2 mi ni jasno ali uporabim dušilko 20 dB, ki je bila do sedaj namontrana direktno iz modema. Če sem pravino razumel s temi dušilkami bolj uravnavamo analogni signal, tukaj pa bodo vse tri televizije digitalne na kartico. Obstoječi kabel 1,5m je narejen s kompresijskimi F konektorji in deluje, tako da ga bom uporabil.

Bolj se nagibam k Shemi 2, če uporabim dvojni kabel (in ga po 12m razdelim in posamezno vlečem vsakega po svoji požirki, brez da bi ga prekinil), ki ga predlagate lahko po požirki zraven potegnem še mrežni kabel, kar bi bilo idealno. Ali lahko na tem dvojnem kablu uporabim kompresijske konektorje ?

Ker bom verjetno TV-je montiral na steno bom zaključeval s kotnimi moškimi konektorji (brez vtičnic) zaradi prostora. Ali moram uporabiti odcepnik ali delilnik glede na različne dolžine kablov (1,5m , 20m, 20m) pa boste verjetno vi najboljše vedeli.

Hvala za hiter odziv in lep pozdrav.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
ANTENE
Prispevkov: 3032
Pridružen: 26 Sep 2005, 11:08
Kontakt:

Re: Optika do hiše - novi kabli po hiši

Odgovor Napisal/-a ANTENE »

Dušilko boste dali stran , še rabili boste decibele do tistih 2 TV desno na shemi. Namesto delilnika bi lahko bil odcepnik vendar ker se priključujeta dva TV ki sta oddaljena bo bolje delilnik.Če bi šla naprej se pravi 20 metrov samo ena veja potem bi dali odcepnik z ugodnim prehodom in slabljenjem recimo 12 dB proti bližnjemu TV. kompresijski gredo na ta kabel, vendar bo potrebno malo postrgati vmesno plastiko, ki bo ostala ko boste kabla razdvojili.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Matjaž za spletno trgovino ANTENE

KONTAKTI: Pošlji e-mail; Pošlji zasebno sporočilo; tel: 041542020

Slika
Uporabniški avatar
gost
Prispevkov: 978
Pridružen: 03 Apr 2008, 10:15
Kontakt:

Re: Optika do hiše - novi kabli po hiši

Odgovor Napisal/-a gost »

Testno sem preizkusil in zadeva deluje brezhibno tudi na daljši razdalji, ni nobene razlike v kvaliteti slike med dolžino 1,5 m in 50 m kabla Cavel 113.

Še enkrat hvala za nasvete in pomoč pri izbiri.

Tudi tokrat 10/10.
Odgovori